Manualna, elektryczna czy soniczna- czyli jaką szczoteczkę wybrać dla dziecka?

Share

Zdrowy uśmiech moich dziewczyn jest dla mnie priorytetem. Im szybciej wpoimy im zasady dotyczące higieny jamy ustnej, tym lepiej dla nich. Zdrowe nawyki pozwolą im w przyszłości zaoszczędzić niepotrzebnych wizyt u dentysty i związanego z tym stresu.

Nawyki nawykami, ale co zrobić, aby szczotkowanie zębów było dla nich przyjemnością i żebyście Wy jako rodzice, mieli pewność, że zrobiliście w tym obszarze wszystko co należy?

W tym momencie pod lupę trzeba wziąć temat szczoteczek, jakie kupujecie swoim maluchom. Czy są one odpowiednie na ich grupę wiekową, czy prawidłowo ich używają i w końcu jakie szczoteczki wybrać, aby sprawdziły się najlepiej?

Manualna, elektryczna czy soniczna? Obecnie na rynku są dziesiątki firm i modeli, które mają w swojej ofercie szczoteczki dla dzieci. Jaką zatem wybrać?

Manualne

Firma nie ma tu większego znaczenia. Co najważniejsze, wielkość główki musi być dopasowana do wieku dziecka. Dzieci w wieku 0 – 5 lat, powinny używać szczoteczek małych z miękkim włosem, aby maluch nie podrażnił sobie zębów i dziąseł. Koszt szczoteczki manualnej jest niewielki (ok 10 zł), jednak ważne jest, aby wymieniać je nie rzadziej niż co 3 miesiące!

Elektryczne

Ten typ szczoteczek powinien być stosowany nie wcześniej niż od 5 roku życia. Szczoteczki te działają na zasadzie ruchów pulsacyjno - rotacyjnych, które z dużą częstotliwością obrotów (kilka tysięcy ruchów na minutę), myją zęby naszych maluchów. Są one zdecydowanie skuteczniejsze od manualnych, a dziecko wkłada zdecydowanie mniej wysiłku w ich zębów. Na rynku są dwa rodzaje szczoteczek elektrycznych – bateryjne i akumulatorowe. Różnica między nimi nie jest zbyt wielka. Bateryjna jest lżejsza, ale trzeba wymieniać baterie co 1-2 miesiące. Jest tez tańsza (koszt ok 50 – 70 zł). Akumulatorowa jest trochę cięższa i droższa ( ok 100 zł), za to odpada koszt wymiany baterii. Główka szczoteczki dla dziecka musi być miękka, mała i wymieniania nie rzadziej niż co 3 miesiące (koszt końcówki to ok 20 zł).
W przypadku szczoteczek elektrycznej dobrze, aby były wyposażone w timer, który sygnalizuje dziecku zakończenie mycia po 2 minutach.

Soniczne

Szczoteczki soniczne to ostatni typ szczoteczek, z którymi na dobrą sprawę nie miałam wcześniej za dużej styczności. Sama od wielu, wielu lat używałam sprawdzonej szczoteczki elektrycznej Oral-B i jakoś nie widziałam potrzeby zmiany na inną.

Na rynku nie ma jeszcze wielu rodzajów tego typu szczoteczek, ale też widać, że ten obszar mocno się rozwija. Szczoteczki soniczne działają na zasadzie pulsacyjnych ruchów emitujących ultradźwięki, które rozbijają płytkę nazębną  oraz usuwają bakterie. Są one idealne dla dzieci, jak i dorosłych, którzy mają problemy z wrażliwymi zębami i dziąsłami, gdyż czyszczenie nie odbywa się na zasadzie mechanicznego ścierania osadu, lecz poprzez ultradźwięki, niesłyszalne dla ludzkiego ucha.

Kilka miesięcy temu widziałam w programie „Pani Gadżet” test szczoteczki sonicznej dla dzieci FOREO Issa mini i od razu się w niej zakochałam. Wizualnie przepiękna, ale też zupełnie inna od wszystkich szczoteczek, jakie do tej pory widziałam. Główka szczoteczki wykonana nie jest z włosia, a z hipoalergicznego i higienicznego sylikonu, przez co jest wyjątkowo delikatna i rewelacyjnie się sprawdza dla maluchów od 5 roku życia. Ma wyjątkowo trwały akumulator, który przy regularnym stosowaniu 2 razy dziennie, ładuje się co 3 miesiące, a w przypadku wersji dla dorosłych, co pół roku. Końcówki szczoteczki wymienia się nie częściej niż raz w roku, co na finale pozwala nam zaoszczędzić sporą kwotę. Dodatkowo szczoteczka posiada zintegrowany timer, który co 30 sekund wibracją oraz świeceniem informuje, że należy zmienić pozycję szczotkowania, a po 2 minutach świeci i wibruje dając znać, że pora skończyć mycie. Jeżeli Wasz maluch mył krócej zęby nim 2 minuty, na szczoteczce pojawiać się będą przemiennie uśmiech ze smutną minką, a jeżeli zapomni umyć zęby co 12 h, na szczoteczce pojawi się smutna minka. Jest to idealny patent dla zapominalskich maluchów albo tych, którzy w tym temacie trochę oszukują rodziców ;)

Jaką szczoteczkę wybrać dla dziecka?

Jaką szczoteczkę wybrać dla dziecka?

Szczoteczki Foreo Issa zaczęłyśmy używać z Lenką od czerwca. Na początku nie mogłam się przestawić z mojej elektrycznej Oral-B, bo jakoś nie byłam w stanie jej wyczuć, jest zdecydowanie delikatniejsza. Teraz jednak nie wyobrażam sobie codziennej higieny inną szczoteczką. Po miesiącu mój mąż oświadczył, że on też chce swoją i kupił model Issa Hybrid. Od tamtej pory skończył się jego problem z krwawiącymi dziąsłami i podrażnieniami. Jedyną poszkodowana jest na chwilę obecną Inka, która też by chciała dostać piękne, fioletowe cudo, ale jest jeszcze za mała. Ostatnio na rynku pojawiła się wersja Issa mikro, dla dzieci od 0-5 roku życia, więc dla mojego świętego spokoju i jej zdrowego i pięknego uśmiechu, zaopatrzę ja w tą wersję :)

Jaką szczoteczkę wybrać dla dziecka?

Jaką szczoteczkę wybrać dla dziecka?

Jaką szczoteczkę wybrać dla dziecka?

Koszt szczoteczki nie jest mały. Wersja mini dla dzieci to 399 zł, wersja dla dorosłych 719 zł. Na początku przeraziła mnie ta suma, ale efekty i sama funkcjonalność szczoteczki, zdecydowanie przewyższa tą kwotę. Na rynku dostępne są tańsze wersje szczoteczek sonicznych. Philips ma w swojej ofercie modele za ok 200 zł, jednak technologia i materiały, z jakich wykonana jest Issa, zdecydowanie przewyższają konkurentów. W 100% polecam!

Jaką szczoteczkę wybrać dla dziecka?