Skąd się biorą wszy i jak się ich skutecznie pozbyć ?

Share

W ubiegłym tygodniu, po raz kolejny dostałam maila ze szkoły, że wykryto przypadki wszawicy. Rok temu ten problem był na dużą skalę, ale na szczęście, nie dotknął on moich dzieci. Żeby i tym razem było podobnie, zaczęłam zgłębiać temat. Skąd w ogóle biorą się wszy, jak zminimalizować ryzyko zrażenia i jak z nią skutecznie walczyć, jak już się pojawią?

Na początek kilka faktów i mitów na temat wszawicy

Wszawica jest chorobą występująca we wszystkich krajach, bez względu na klimat czy położenie. Wszy natomiast, są jednym ze starszych pasożytów ludzkich wykrytych już w starożytnym Egipcie, a ich inwazja najprawdopodobniej zdziesiątkowała armię Napoleona, przenosząc chorobę zwaną „plagą wojenną”.

Wszy występują wyłącznie u ludzi. Zwierzęta nie mogą ich przenosić. Jednym sposobem przenoszenia wesz jest bezpośredni kontakt włosa z włosem. Jak pokazują ostatnie badania, wszy nie atakują jednak wszystkich. Nie ma to jednak związku z higieną i wspomnianym wcześniej brudem, a najprawdopodobniej z zapachem potu żywiciela.

Aby zdiagnozować wszawicę, nie jest potrzebna wizyta lekarska. Jesteśmy w stanie zrobić to sami w domu i w przypadku jej stwierdzenia, należy sprawdzić pozostałych członków rodziny. Objawy wszawicy są tez bardzo łatwe do wykrycia, a kiedy dziecko zaczyna się natarczywie drapać po głowie i karku, powinno nam się zapalić czerwone światło!

Dawniej uważano, że obcięcie włosów wyeliminuje wszawicę. Niestety nic bardziej mylnego. Obcięcie włosów może jedynie ułatwić walkę z chorobą, gdyż na krótszych włosach, łatwiej możemy je wyczesać.

Jak zatem zapobiegać wszawicy?

W dzisiejszych czasach z pewnością nie jest to łatwe. Wszędzie tam, gdzie są duże skupiska ludzi, problem ten będzie się pojawiał. Częściej występuje on jednak w środowisku dzieci: w szkołach czy przedszkolach. Powodem jest większa niż u dorosłych chęć dzielenia się swoimi prywatnymi przedmiotami jak: gumki do włosów, szczotki, grzebienie, spinki czy opaski. Ale także podczas różnego rodzaju obozów, kolonii czy zielonych szkół, gdzie dzieci podczas zabawy i wspólnego spania w jednym pomieszczeniu, w większym stopniu narażają się na rozprzestrzenienie wszawicy. Musimy pamiętać, że wszy przechodzą wyłącznie poprzez bezpośredni kontakt włos-włos, dlatego tak ważne jest uświadamianie swoich pociech, aby nie pożyczały przedmiotów higieny osobistej jak: grzebienie, szczotki, spinki, gumki do włosów itd.

Jeszcze kilka lat temu, szkoły miały obowiązek sprawdzania czystości uczniów. Pamiętam to z czasów, kiedy ja byłam uczennicą. W 2004 roku, zmieniono jednak przepisy powołując się na gwałcenie praw dziecka. Tym sposobem cała odpowiedzialność spoczywa w chwili obecnej wyłącznie na rodzicach, a Ci często kierowani wstydem, nie informują dyrekcji, że taki problem się pojawił, przez co narażają innych, na rozprzestrzenianie się wszawicy.

Jak skutecznie pozbyć się wszawicy?

Ważne, aby po zdiagnozowaniu wszawicy u jednego członka rodziny, sprawdzić również pozostałych. Nie zapominajcie również o bezzwłocznym powiadomieniu szkoły, czy przedszkola, że Wasze dziecko zachorowało.

Aby skutecznie wyeliminować wszawicę, należy zaopatrzyć się w specjalny preparat. Na rynku dostępnych jest aktualnie wiele specyfików, ale warto wybrać taki, który nie będzie uczulał dziecka, nie będzie drażnił skóry oraz nie będzie miał ograniczeń wiekowych. Jednym z bezpieczniejszych i najczęściej polecanych przez pediatrów środków jest Pedicul Hermal. Preparat zawierający substancje należące do grupy olejów silikonowych, który poprzez swoje nietoksyczne środki, odcinają wszom dopływ powietrza.

Pedicul Hermal- śrdoek na wszy

Sposób użycia jest prosty, ale sam proces jest dość żmudny i monotonny. Poprzez nałożenie preparatu na skórę głowy na 10 min, należy następnie starannie i bardzo dokładnie, pasmo po pasmie wyczesywać wszy, larwy lub jajeczka, specjalnym grzebieniem, załączonym do preparatu. Po wykonaniu tych czynności, należy umyć głowę zwykłym szamponem. Czynność należy powtórzyć po ok 7-8 dniach, a zapobiegawczo preparat można również stosować na nie zakażonych skórach głowy.

Skąd się biorą wszy i jak się ich skutecznie pozbyć?

Wszy mogą przeżyć poza ciałem żywiciela 2 doby, a ich jajeczka aż 2 tygodnie! Dlatego, kiedy macie pewność, że wyeliminowaliście już wszy, ważne jest, aby dokładnie sprzątnąć swoje mieszkanie. W tym celu należy dokładnie wyprać  w temp min 60°C pościele, ręczniki, koce, narzuty, maskotki itd. Czyli wszystkie te przedmioty, na które poprzez bezpośredni kontakt z chorym włosem, mogły przedostać się pasożyty. Stare gumki, grzebienie czy szczotki, najlepiej wyrzucić, a te przedmioty, których nie uda się wyprać, najlepiej zapakować w szczelne worki na okres 2 tygodni. Wszy bez dostępu do tlenu, samoistnie wyginą.

Więcej przydatnych informacji i porad, znajdziecie na stronie www.wszopedia.pl

Mam jednak nadzieję, że problem nigdy nie dotknie ani mnie, ani Was. Jak to określiła moja koleżanka, walka z wszawicą, była najgorszą rzeczą, z jaką przyszło jej się zmierzyć!