Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka?

Share

Od dłuższego czasu piszecie do mnie maile, jakie foteliki samochodowe kupiłam dla moich smrodów i jakie mam w tym temacie dla Was rady. Przepraszam, że to tyle trwało, ale mam nadzieję, że dzisiejszy wpis będzie moją rehabilitacją :)

Jesteśmy w trakcie ferii, które jak co roku, spędzamy rodzinnie w górach. Nie byłabym sobą, gdyby podczas wyjazdu, coś się nie wydarzyło…Otóż w drodze na urlop, jakieś 100 km przed metą, na ostatnim przystanku na siku, zepsuł się Inki fotelik. Mechanizm ściągający pasy po prostu zaniemógł i za chiny nie mogliśmy go odblokować. Karol złota rączka, wyjął swój zestaw Adama Słodowego i zaczął majsterkować, ale okazało się, że jakaś część pękła i jedyne co był w stanie zrobić, to poluzować pas tak, aby w ogóle wcisnąć Inę w fotelik. Jakoś dojechaliśmy, ale zakup nowego fotelika był koniecznością, bo podróż w awaryjnej sztuce przez całą Polskę, była dla mnie zbyt ryzykowna. Nowy fotelik już odebrany i zamontowany w aucie. A jaki? Przekonacie się na końcu :)

OTO KILKA RAD, JAK WYBRAĆ NAJLEPSZY FOTELIK SAMOCHODOWY DLA TWOJEGO DZIECKA.

Pierwsza rzecz, to wybór odpowiedniego fotelika do wagi, wieku i wzrostu dziecka. Nie należy kupować fotelików na „zaś”, jeżeli mają skutecznie chronić Twoje dziecko, w razie wypadku. Foteliki dzieli się na pięć grup wagowych. Najczęściej spotykane to: 0+ (0-13 kg), fotelik mocowany tyłem do kierunku jazdy; 1-3 lata (9-18 kg); 3 lata i wzwyż (15-22 kg) to foteliki z podwyższonym oparciem.

Kolejna bardzo istotna rzecz, to wyniki testów zderzeniowych (ADAC, OEAMTC, AA Trust i ANWB), możecie je sprawdzić tu. Moim zdaniem, bezpieczne foteliki to te, które otrzymały ogólną ocenę nie mniejszą niż 4 gwiazdki.

Każdy fotelik, musi posiadać certyfikat bezpieczeństwa, wydany przez Państwowy Instytut Motoryzacji (biała naklejka na korpusie fotelika ECE R44/04).

ISOFIX. Jeżeli macie w swoim aucie wbudowany w tylną kanapę system ISOFIX, koniecznie kupcie fotelik z taką samą funkcją, lub jego bazę, łączącą go z ramą samochodu. Dzięki niej fotelik będzie stabilnie przymocowany i nie będzie „latał” na wszystkie strony.

Zanim kupicie fotelik, warto sprawdzić, czy bez problemu uda się go zamontować w Waszym aucie. Niejednokrotnie słyszałam o sytuacji, kiedy fotelik był zbyt duży, pasy były zbyt krótkie, coś nie pasowało, coś nie wchodziło itd. Warto zatem sprawdzić to wcześniej, żeby zaoszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów.

Wybór koloru tapicerki jest dla wielu rodziców również bardzo istotną kwestią. Wiele osób szuka tych najbardziej kolorowych, bądź najbardziej oryginalnych opcji. Pamiętajcie jednak, że utrzymanie fotelika w czystości, nie należy do najłatwiejszych kwestii, dlatego osobiście radzę kupno koloru ciemniejszego. Moja starsza córka ma fotelik cały czarny, młodsza ciemno fioletowy. Nie ukrywam, że sprawdzają się w tej kwestii bez najmniejszych problemów.

Pewnie większość z nas doskonale wie, że dobre foteliki, to koszt rzędu 600-1000 zł, albo i więcej. Nie każdego stać, aby nabyć nowy egzemplarz. Czy zatem warto kupić używany fotelik? O ile macie zaufane źródło to ok, ale mocno przestrzegam przed kupowaniem używanych fotelików z nieznanych źródeł. Nie będziecie mieli gwarancji, czy fotelik nie brał np. udziału w wypadku i czy tym samym nie stanowi zagrożenia dla Waszego dziecka. Na popularnych aukcjach w Internecie, często spotkać można używane foteliki, sprowadzane np. z Anglii czy Niemiec. Posiadają one nową, czyściutką tapicerkę. Ale jaką macie gwarancję, że faktycznie jest sprawny i ile lat był w użytku? ŻADNĄ! Tak więc, jeżeli nie macie opcji kupienia fotelika od koleżanki, kolegi, brata lub siostry, zdecydowanie polecam kupno nowego fotelika. Ja foteliki dziewczyn zawsze kupuję przez Internet, bo nie ukrywam, że różnica w cenie w porównaniu ze sklepem stacjonarnym, potrafi wynieść nawet 200-300 zł! Pamiętajcie jednak, aby wcześniej udać się do sklepu, obejrzeć fotelik na żywo, przymierzyć go w swoim aucie i dopiero wtedy zamówić go ze sklepu internetowego.

Gdzie najlepiej zamontować fotelik? Wg. ostatnich testów, najbezpieczniejsze miejsce, to środek tylnej kanapy. Oczywiście nie każdy samochód ma możliwość montażu w tym miejscu, wtedy proponuję montaż na kanapie za fotelem kierowcy. Zdecydowanie najniebezpieczniejszym miejscem na montaż fotelika jest przednie siedzenie, dlatego o ile nie macie innej możliwości, montujcie foteliki zawsze na tylnej kanapie.

Jakie foteliki polecam?

0-13 kg

MAXI- COSI Cabrio Fix (plus baza IsoFix)
RECARO Privia (plus baza IsoFix)
ROEMER BabySafe Plus Isofix
BEBE CONFORT Windoo Plus- fotelik, który używały moje córki.

9-18 kg

ROEMER (każdy model w tej kategorii wagowej ma min. 4 gwiazdki)
MAXI-COSI Tobi- używany przez moje córki. Byłam bardzo zadowolona. Jedyny mankament, to odbarwienia na zagłówku, których nie można sprać.
CYBEX (każdy model w tej kategorii wagowej ma min. 4 gwiazdki)
KIDDY (każdy model w tej kategorii wagowej ma min. 4 gwiazdki)

15-22 kg

RECARO Monza Nova 2 IsoFix- mój zdecydowany faworyt w tej kategorii. Używany obecnie przez moje obydwie córki. Jestem bardzo z niego zadowolona.
MAXI-COSI Rodi
ROEMER (każdy model w tej kategorii wagowej ma min. 4 gwiazdki)

Oczywiście powyższe typy są wyłącznie moją subiektywną oceną, popartą własnym doświadczeniem i doświadczeniem moich znajomych. Na rynku można obecnie znależć ponad 400 różnych fotelików, dlatego warto dokładnie sprawdzić, wszytskie z powyższych aspektów.

Nie pozostaje mi już nic innego, jak życzyć Wam udanych zakupów i bezpiecznej podróży!

Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka?