Picie alkoholu w ciąży

Share

Jak donoszą ostatnie badania, ok 33% kobiet przyznaje, że piła alkohol w ciąży. Oczywiście przypadki patologicznego nadużywania alkoholu wśród ciężarnych są kwestią bezspornie nie do zaakceptowania, ale ciekawa jestem, czy zdarzyło się Wam wypić w ciąży lub podczas karmienia piersią kieliszek wina czy piwa, i jakie jest Wasze zdanie na ten temat.

Poczytałam sporo literatury w tym temacie i generalnie większość lekarzy i specjalistów, odradza jakiekolwiek spożywanie alkoholu w ciąży. Każdy z trunków – wódka, wino, piwo, czy nawet piwo bezalkoholowe, zawierają jakiś % alkoholu, tylko w innym stężeniu. Udowodnione są przypadki różnych chorób i powikłań u dzieci, których matki nagminnie nadużywały alkohol w ciąży, takich jak np. FAS (płodowy zespół alkoholowy),  ale ze względów etycznych, nie przeprowadzono nigdy badań, czy choćby mała ilość alkoholu, może mieć jakiś wpływ na rozwój płodu. Głównie z tej przyczyny, większość lekarzy zaleca całkowitą abstynencję alkoholową w tym czasie, gdyż nie ma żadnej pewności, czy choćby kieliszek wina czy małe piwo, nie zaszkodzą dziecku. Zgodnie z tą teorią, każdy łyk jakiegokolwiek alkoholu wpływa toksycznie na rozwijający się w łonie matki płód, a cząsteczki etanolu, bez problemu przedostają się do łożyska i dziecko pije alkohol razem z matką. Z drugiej strony, natknęłam się też na wypowiedzi lekarzy którzy uważają, że kieliszek rozcieńczonego z wodą wina, czy piwo bezalkoholowe raz na jakiś czas nie zaszkodzą dziecku, a alkohol występuje chociażby w kefirze, jabłkach czy syropie na kaszel, więc nie ma co popadać w paranoje. W kwestii kefiru byłam sporym niedowiarkiem, i musiałam naocznie wybadać temat. Ku mojemu zdziwieniu faktycznie - jest w nim alkohol (ok 0,6%).
Jeszcze inni przytaczają przykład Francuzek, które nawet w ciąży piją kieliszek wina do obiadu, ich dzieci są zdrowe, a społeczeństwo francuskie do upośledzonych z tego powodu nie należy. I weź tu bądź mądrym…

Ale jak się poczyta o możliwych skutkach picia alkoholu w ciąży, to włos się na głowie jeży. Chyba jednak nie ma co ryzykować dla chwili przyjemności, w końcu dziecko jest najważniejsze…

- poronienie lub przedwczesny poród
- niską wagę urodzeniową dziecka
- uszkodzenia mózgu (w każdym trymestrze ciąży)
- zespół ADHD
- opóźnienie wzrostu
- wady serca
- wady nerek
- problemy z widzeniem i ze słyszeniem
- wystąpienie FAS

Z kolei picie alkoholu podczas karmienia piersią również do wskazanych nie należy, zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia maleństwa, gdyż alkohol z krwi matki, przedostaje się również do mleka. W sporadycznych wypadkach ważne jest, aby po spożyciu alkoholu karmić dziecko min po 2 h, tak aby alkohol zdążył wyparować z organizmu. I tak np. 1 drink zniknie z organizmu po ok 2h, 2 drinki po ok 4 h itd.Jeżeli już planujemy wypić alkohol, nakarmy przedtem dziecko i jeżeli się uda, ściągnijmy pokarm laktatorem, tak aby był również na później.

A co Wy uważacie na ten temat? Zdarzyło Wam się wypić kieliszek wina czy piwa w ciąży lub podczas karmienia piersią?

Picie alkoholu w ciąży

 

Komentarze  

# Iwona 2014-09-12 16:07
Nie wypiłam w ciąży choćby kropelki alkoholu. Długo staraliśmy się o dziecko i wolałam dmuchać na zimne i nie kusić losu.Podczas karmienia piersią też mam całkowitą abstynencję :)
Odpowiedz
# Mama Podbija Trójmia 2014-09-12 19:05
Ja nie piłam ani kropli za to moja koleżanka, której notorycznie zwracałam uwagę piła niby Redsiki ale było ich trzy co dają niezłe stężenie.
Odpowiedz
# Ania 2014-09-12 20:15
Mój ginekolig powiedział, ze rozcienczone wino raz na jakis czas nic złego nie zrobi. Tak wiec za jego przyzwoleniem kilja razy zdażyło mi się popić trochę winka. Mój synuś jest zdrów jak ryba:)
Odpowiedz
# Retromoderna 2014-09-12 20:31
Ja od czerwca 2013 nie miałam w ustach alkoholu - najpierw ciąża, teraz karmienie. Czasem mam ochotę na jakieś winko albo martini, ale poczekam, aż zakończę karmienie. Inna rzecz, że za alkoholem nie przepadam specjalnie.

retro-moderna – moda uroda macierzyństwo
Odpowiedz
# Sonia 2014-09-13 13:02
Bardzo przydatny post! W ciąży nie powinno pić się ani kropli alkoholu!
Odpowiedz
# mojbejbis 2014-09-14 11:45
nie nie nie i nie ! w ciazy nawet ni esnilan o lyku alkoholu choc stare ciotki mowily ze spokojnie nic sie nie stanie. teraz karmie piersia i co ? nalalam wina do kieliszka i nie mialam sumienia tego wypic. wole poczekac jeszcze kilka msc, mi sie nic nie stanie a dzidziusiowi nie wiadomo. jak pisalas - badan brak
Odpowiedz
# obcasywsieci.pl 2014-09-21 11:26
Picie alkoholu nie!! Lecz znamy mamy które popijają przed karmieniem bo ich dzieci lepiej śpią! Dla własnej wygody mogą skazać dziecko na przegraną już na starcie!
Odpowiedz
# Matka Polka 2014-09-23 13:00
#obcasywsieci.p l- Jestem przerażona tym co piszesz :( Włos się na głowie jeży! Takiej metody to jeszcze nie słyszałam!
Odpowiedz

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież