Picie alkoholu w ciąży

Share

Jak donoszą ostatnie badania, ok 33% kobiet przyznaje, że piła alkohol w ciąży. Oczywiście przypadki patologicznego nadużywania alkoholu wśród ciężarnych są kwestią bezspornie nie do zaakceptowania, ale ciekawa jestem, czy zdarzyło się Wam wypić w ciąży lub podczas karmienia piersią kieliszek wina czy piwa, i jakie jest Wasze zdanie na ten temat.

Poczytałam sporo literatury w tym temacie i generalnie większość lekarzy i specjalistów, odradza jakiekolwiek spożywanie alkoholu w ciąży. Każdy z trunków – wódka, wino, piwo, czy nawet piwo bezalkoholowe, zawierają jakiś % alkoholu, tylko w innym stężeniu. Udowodnione są przypadki różnych chorób i powikłań u dzieci, których matki nagminnie nadużywały alkohol w ciąży, takich jak np. FAS (płodowy zespół alkoholowy),  ale ze względów etycznych, nie przeprowadzono nigdy badań, czy choćby mała ilość alkoholu, może mieć jakiś wpływ na rozwój płodu. Głównie z tej przyczyny, większość lekarzy zaleca całkowitą abstynencję alkoholową w tym czasie, gdyż nie ma żadnej pewności, czy choćby kieliszek wina czy małe piwo, nie zaszkodzą dziecku. Zgodnie z tą teorią, każdy łyk jakiegokolwiek alkoholu wpływa toksycznie na rozwijający się w łonie matki płód, a cząsteczki etanolu, bez problemu przedostają się do łożyska i dziecko pije alkohol razem z matką. Z drugiej strony, natknęłam się też na wypowiedzi lekarzy którzy uważają, że kieliszek rozcieńczonego z wodą wina, czy piwo bezalkoholowe raz na jakiś czas nie zaszkodzą dziecku, a alkohol występuje chociażby w kefirze, jabłkach czy syropie na kaszel, więc nie ma co popadać w paranoje. W kwestii kefiru byłam sporym niedowiarkiem, i musiałam naocznie wybadać temat. Ku mojemu zdziwieniu faktycznie - jest w nim alkohol (ok 0,6%).
Jeszcze inni przytaczają przykład Francuzek, które nawet w ciąży piją kieliszek wina do obiadu, ich dzieci są zdrowe, a społeczeństwo francuskie do upośledzonych z tego powodu nie należy. I weź tu bądź mądrym…

Ale jak się poczyta o możliwych skutkach picia alkoholu w ciąży, to włos się na głowie jeży. Chyba jednak nie ma co ryzykować dla chwili przyjemności, w końcu dziecko jest najważniejsze…

- poronienie lub przedwczesny poród
- niską wagę urodzeniową dziecka
- uszkodzenia mózgu (w każdym trymestrze ciąży)
- zespół ADHD
- opóźnienie wzrostu
- wady serca
- wady nerek
- problemy z widzeniem i ze słyszeniem
- wystąpienie FAS

Z kolei picie alkoholu podczas karmienia piersią również do wskazanych nie należy, zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia maleństwa, gdyż alkohol z krwi matki, przedostaje się również do mleka. W sporadycznych wypadkach ważne jest, aby po spożyciu alkoholu karmić dziecko min po 2 h, tak aby alkohol zdążył wyparować z organizmu. I tak np. 1 drink zniknie z organizmu po ok 2h, 2 drinki po ok 4 h itd.Jeżeli już planujemy wypić alkohol, nakarmy przedtem dziecko i jeżeli się uda, ściągnijmy pokarm laktatorem, tak aby był również na później.

A co Wy uważacie na ten temat? Zdarzyło Wam się wypić kieliszek wina czy piwa w ciąży lub podczas karmienia piersią?

Picie alkoholu w ciąży