Kiedy podać dziecku krowie mleko?

Share

Zastanawialiście się, kiedy można zacząć podawać dziecku mleko krowie zamiast proszkowanego? Pediatrzy oraz światowe organizacje zdrowia są zgodne, że mleko krowie można podawać dziecku już po pierwszym roku życia, pod warunkiem oczywiście, że nie jest ono alergikiem. Oczywiście należy to robić stopniowo i najlepiej podawać mleko pasteryzowane 3,2% lub 2%. Część pediatrów jest jednak zdania, że do skończenia 3 roku życia, dzieci powinny spożywać mleko modyfikowane, gdyż zawiera więcej witamin i wapnia, a mniej białka, dzięki czemu nerki dziecka są mniej obciążone.

Ja osobiście, zarówno z Lenką jak i Iną, mleko w proszku podawałam do ukończenia 2 roku życia. Wcześniej oswajałam je z białkiem podając jogurty naturalne (bogate w naturalne kultury bakterii), twarożki i kefiry. Dziewczynki na szczęście nigdy nie miały alergii, a mleko wręcz uwielbiają, więc ich dzienne zapotrzebowanie na białko, zaspokajają w 300% :)

Jeżeli Wasz maluch nie lubi mleka, a nie jest na nie uczulone, można spróbować podawać je w formie kakao, mleka smakowego, jogurtu, budyniu lub kaszki manny na mleku. Ewentualne bóle brzuszka, wzdęcia lub biegunka, mogą niestety oznaczać, że Wasze dziecko nie toleruje laktozy – wtedy udajcie się koniecznie do lekarza.

A kiedy Wy zaczęliście podawać krowie mleko swoim maluchom?

Kiedy podać dziecku krowie mleko?