Cała prawda o parówkach

Share

Parówki to jeden z ulubionych przysmaków dzieci. Nie wiem na czym polega ich fenomen, ale coś w tym stwierdzeniu jest. Parówki to też jeden z szybszych posiłków do przygotowania, i być może dlatego cieszą się tak dużą popularnością. Niestety kiedy przyjrzymy się etykietom, tak kolorowo już nie jest, bo większość z dostępnych na rynku produktów, posiada ustawowe minimum - czyli ok 50% mięsa. Co zatem zawiera druga połowa parówki i czym karmimy siebie i nasze dzieci?

Poza zawartością mięsa w mięsie, parówki to w głównej mierze woda, tłuszcze, ulepszacze, konserwanty, MOM i jego  drobiowy odpowiednik MDOM. Ważne jest, aby wystrzegać się wszystkich produktów mechanicznej obróbki mięsa ( MOM i MDOM), gdyż przygotowywane są z najtańszych części drobiu i wieprzowiny, np. korpusów, ścięgien, szpiku kostnego czy kości. Wg. europejskich norm, takie produkty to nie mięso! Na czarnej liście są również wszystkie fosforany, czyli składniki zaczynające się na „E”, np.  E450, E451, czy np. karogen, który fałszuje skład, poprawiając jego konsystencję, a co za tym idzie, pogarszając jakość produktu.

Nie chcę bojkotować parówek, chociaż wielką fanką ich nie jestem. Chcę zwrócić Waszą uwagę na to, jak ważne jest czytanie etykiet, bo jak się okazuje, nawet parówki dedykowane dzieciom, wcale nie mają najwyższej jakości i największej ilości mięsa w mięsie.

Zobacz, które parówki mają najwięcej mięsa:

Parówki cielęce z Bacówki: 95% mięsa, 0% MOM, cena 39,99 zł kg. Nie znalazłam na rynku parówek, z większą zawartością mięsa.

Parówki z Bacówki

Parówki z Szynki Sokołów: 93% mięsa, 0%MOM, cena 19,96 zł/ kg

Parówki z Szynki Sokołów

Parówki z szynki wieprzowej PIKOK, dostępne w Lidlu: 93% mięsa, 0% MOM, cena 19,95 zł/ kg ( niestety tu jest masa ulepszaczy i konserwantów)

Pikok parówki z szynki wieprzowej

Parówki wieprzowe PIKOK, dostępne w Lidlu: 83% mięsa, 0% MOM, cena 14,45 zł/ kg ( najbardziej przystępna cena za taką ilość mięsa, ale ilość "chemii" w pozostałych 17% niestety jest przytłaczająca)

Pikok parówki wieprzowe

Parówki Berlinki: 71% mięsa, 0% MOM, za to cała masa tłuszczy i innych ulepszaczy, cena 15,83 zł/ kg ( odradzam!)

Parówki Berlinki

Parówki wyborne Nasze Smaki,  dostępne w Biedronce: 71% mięsa, 0% MOM, cena 14,36 zł/ kg ( ta sama historia co Berlinki)

Parówki Wyborne Nasze Smaki

Parówki z Indyka Indykpol: 70% mięsa, 0% MOM, cena 13,59 zł/ kg

Parówki z indyka Indykpol

W rankingu nie uwzględniłam produktów z supermarketów, których cena za kg jest poniżej 10 zł. Takie wyroby mają 30, 40 lub max 50% mięsa, ponad 20% MOM i masę innych ulepszaczy. Jak dla mnie są poza jakąkolwiek kategorią. Odwiedziłam również jeden ze sklepów ze zdrową żywnością, i niestety ku mojemu zdziwieniu, we większości dostępnych parówek, zawartość mięsa nie przekraczała 75%. Przyznam szczerze, że liczyłam na dużo lepszy wynik :(

Zatem, zanim podacie dziecku parówkę, sprawdzcie dokładnie, czym dokładnie je karmicie.