Macierzyństwo to nie praca!

Share

W naszym społeczeństwie panuje przeświadczenie, że macierzyństwo to praca. Słyszę i czytam o tym na każdym kroku. Ale jak dla mnie, to stek bzdur. Oczywiście, my matki, poświęcamy swoje całe życie dla innych, opiekujemy się swoimi dziećmi i pewnie każda z nas, poruszyłaby niebo i ziemię, aby były zdrowe i szczęśliwe. Ale to nie oznacza, że macierzyństwo jest pracą!

Na chłopski rozum patrząc, praca jako taka, jest dla mnie zupełnie innym pojęciem. Do pracy chodzimy w konkretnym celu, żeby zarobić. Ok, w pracy możemy też się spełniać, podobnie jak w macierzyństwie, ale jak dla mnie, jest to zupełnie inny rodzaj spełnienia. W pracy możesz wziąć urlop lub zachorować, a będąc mamą, już nie. Nawet jeżeli źle się czujesz, czy masz chandrę i chcesz pobyć sama, nie pójdziesz do małego dziecka i nie powiesz mu „Sorry mała, ale mama ma katar i musisz teraz zająć się sobą sama”. Tak przy okazji tego stwierdzenia, przypomniała mi się reklama jakiegoś specyfiku na przeziębienie, którą dość często można było oglądać w ostatnich miesiącach w TV, kiedy to zakatarzona mama wchodzi do pokoju dziecka i informuje, że musi iść na zwolnienie, bo źle się czuje. W życiu tak niestety nie jest. Mamy nie mogą iść na zwolnienie, mamy musza być na zawołanie 24h na dobę, 365 dni w roku.

Tak więc nie, moje macierzyństwo nie jest pracą. Owszem, bywają dni, kiedy chciałabym iść na zwolnienie i odpocząć od bycia mamą. Kiedy codziennie kładę się do łóżka, wykończona po całym dniu, nie mam siły ruszyć nawet małym palcem u nogi. Codzienne obowiązki, sprzątanie, pranie, zakupy, zabawa i kłótnie, wyciskają ze mnie ostatnie soki. Wtedy jednak przypominam sobie moje dwa smrody. Ich cudowny śmiech, ich bezgraniczną miłość i chwile, kiedy przychodzą do mnie i z rozbrajającą szczerością mówią „KOCHAM CIĘ mamusiu”. I to jest dla mnie moja zapłata, moje wynagrodzenie za bycie mamą!
I mimo, że czasami chciałbym rzucić wszystko w diabli i krzyknąć KONIEC, nie daje rady, zwalniam się, to tego nigdy nie zrobię.

Bo macierzyństwo to nie praca, macierzyństwo to moje życie.

Macierzyństwo to nie praca!

Macierzyństwo to nie praca!

Macierzyństwo to nie praca!

fot. Maua Fotografia

Macierzyństwo to nie praca!