Jak zmienia się ciało kobiety po ciąży?

Share

Kiedyś miałam idealną figurę. Wysoka, szczupła, wysportowana. Starszą córkę rodziłam w wieku 26 lat i chyba był to dobry moment, bo mój biologiczny zegar i matka natura, jakoś bez większych problemów przełknęła 12 kg na plusie. Po porodzie skóra wróciła na miejsce, a waga sprzed ciąży wróciła po zaledwie 4 tygodniach. Łudziłam się, że przy drugim dziecku sytuacja będzie analogiczna, ale trochę się przeliczyłam. O ile nie mam i nigdy nie miałam problemów z rozstępami, czy rozciągniętą skóra, to waga już tak idealna nie jest. Cholernie mnie to wkurza! Wiem, że sama jestem sobie winna, bo gdybym w tej kwestii była bardziej konsekwentna, pewnie wyglądałabym inaczej… Z drugiej strony, warto też sobie powiedzieć, że metabolizm po 30’tce znacznie spowalnia i jeżeli chce się wyglądać dobrze, to niestety same chęci nie wystarczą, trzeba działać!

Kilkakrotnie rozmawiałam z kobietami, które odwlekają decyzję o zajściu w ciążę z obawy o to, jak będą wyglądały po porodzie. Jednych może to dziwić, bo przecież w tym wszystkim dzieci są najważniejsze, ale ja daleka jestem od jakichkolwiek osądów. Mój przykład raczej nie należy do jakiś ekstremalnych, ale znam i widziałam kobiety, których ciało zmieniło się drastycznie. Olbrzymie rozstępy, obwisły brzuch, piersi do pępka – niestety takie przypadki też są. I nie oznacza to wcale, że te kobiety nie dbały o siebie i przytyły kilkadziesiąt kg w ciąży, po prostu wiele też zależy od naszych genów i tego, jakie skłonności ma nasze ciało. W takich przypadkach najgorsze jest to, że podupadają nasze morale, mamy zaniżoną samoocenę i nic nie wygląda już tak samo jak wcześniej. Z drugiej strony, nie ma co generalizować. Nigdy nie wiadomo, jak będzie w naszym przypadku. Znam bardzo wiele matek, które po ciąży nadal mają piękną i smukłą figurę. Niektóre z nich ciężko na to pracowały, inne po prostu taką mają naturę.

Ja osobiście nigdy nie rozpatrywałam potrzeby posiadania dzieci, z perspektywy tego, jak moje ciało będzie wyglądało później. Po prostu chciałam dzieci, bo to one nadają sens mojemu życiu. Nie przeczę, że tęsknie za dawnym wyglądem, ale nad tym tematem już intensywnie pracuję :)

Co zatem możemy zrobić, aby nasze ciało wyglądało dobrze po ciąży?

Przede wszystkim, to dobra i zbilansowana dieta podczas ciąży (tak dla wyjaśnienia, mam na myśli zdrowe odżywanie, a nie odchudzanie). Każdy lekarz potwierdzi, że nie istnieje takie pojęcie jak „jedzenie za dwoje”. To, że nosimy pod sercem małego człowieczka, nie oznacza, że mamy teraz jeść 2 razy więcej! Ważny też jest ruch. Nie mówię tu o jakiś ekstremalnych ćwiczeniach na siłowni, ale bardzo polecam wszystkim ciężarnym basen. Idealnie relaksuje, odpręża nadwyrężony kręgosłup i przy okazji daje nam zdrową dawkę ruchu. No i kremy! Nie wiem, czy faktycznie są tak skuteczne, jak reklamują producenci, ale na pewno ich używanie nam nie zaszkodzi. W pierwszej ciąży używałam drogich balsamów, w drugiej tych tańszych i przyznam szczerze, że większej różnicy nie widziałam. Później pozostaje już tylko, lub aż, zadbanie o siebie po porodzie. Odżywiając się zdrowo i ćwicząc, możemy liczyć na pozytywne efekty. Wiele osób uważa też, że karmienie piersią wyciąga z nas zbędne kilogramy i w sumie patrząc na przykłady, chyba coś w tym jest :)

A czy Wasze ciało zmieniło się po porodzie?

Jak zmienia się ciało kobiety po ciąży
fot. Michał Mużyło