Dlaczego warto mieć więcej niż jedno dziecko ?

Share

W Polsce, większość par, o ile w ogóle zdecyduje się na bycie rodzicami, chce mieć tylko jedno dziecko. Coraz rzadziej możemy spotkać rodziny 2 + 2, o większych nie wspominając. Posiadanie trójki dzieci, to dla niektórych już patologia…

Polki są jedyni z najrzadziej rodzących na świecie. Na jedną kobietę w naszym kraju, przypada 1,3 dziecka. Mało…Wiele osób deklaruje, że chciałaby posiadać więcej dzieci, ale warunki ekonomiczne im na to nie pozwalają. Część też świadomie wybiera posiadanie jedynaka, gdyż kariera, praca i spełnienie zawodowe, jest dla nich równie ważne jak rodzina.

Mój mąż od zawsze chciał mieć dużą rodzinę. Zanim dorobiliśmy się Leny, deklarował chęć posiadania 4 dzieci! W tej kwestii się nie dogadaliśmy, bo czwórka była dla mnie nie do ogarnięcie jeszcze w momencie, kiedy nic nie wiedziałam o posiadaniu dzieci, i jest tym bardziej teraz, kiedy mam już moje dwa smrody. Jestem spełnioną matką i żoną i aktualnie schemat 2 +2 jest dla mnie w zupełności wystarczający, jest dla mnie idealny! Gdyby jednak przytrafiło się trzecie, pewnie bym z tego powodu nie płakała :)

Posiadanie więcej niż jednego dziecka, wiąże się z szeregiem wyrzeczeń, wydatków i obowiązków, ale niesie za sobą też całe mnóstwo cudownych doznań, miłości, ciepła i bezpieczeństwa rodzinnego. Coś jest w powiedzeniu, że kiedy pierwsze dziecko połknie monetę, biegniemy do szpitala i panikujemy jak szaleni. Przy drugim idziemy następnego dnia do pediatry sprawdzić, czy wszystko jest ok. A przy trzecim, czekamy aż dziecko po prostu ją wydali :) Z każdym dzieckiem jest łatwiej, bo mamy już swój bagaż doświadczeń, ale bywa też trudniej, bo logistyka i organizacja naszego życia, mnoży się razy kilka. Bywa też ciężko, bo mamy dość, bo nie mamy siły, bo chcemy odpocząć, a nie możemy…

Dlaczego zatem warto mieć więcej niż jedno dziecko?
Odpowiedz jest wbrew pozorom bardzo prosta. Posiadanie dzieci, jest dla rodzica wyjątkowym spełnieniem i możemy liczyć na ich bezwarunkową i odwzajemnioną miłość. Poza tym, dzieci zawsze będą miały siebie nawzajem, zwłaszcza wtedy, kiedy zabraknie nas – rodziców. Posiadanie większej ilości dzieci wbrew pozorom, jest też dla nas ułatwieniem. W końcu dzieci mogą się wspólnie bawić i spędzać czas, a wtedy my możemy zrobić coś dla siebie. Świadomie bądź nie, nie trzymamy ich tak bardzo pod kloszem. Rodzeństwo uczy się wzajemnie od siebie. Kłócą się, godzą, dzielą zabawkami, pokojem. Uczą tolerancji, współpracy, ale także akceptacji odmienności. A poza tym,  posiadanie większej ilości dzieci to dla nas nie tylko więcej obowiązków, ale przede wszystkim więcej radości!

Dla mnie model 2 + 2 jest idealny, co nie znaczy, że idealny musi być dla wszystkich. Absolutnie nie oceniam i nie neguję osób, które decydują się wyłącznie na jedno dziecko. Co nie zmienia faktu, że szczerze polecam posiadanie więcej niż jednego dziecka :)

A Wy, ile macie dzieci?:)

Dlaczego warto mieć więcej niż jedno dziecko?

Fot. Maua Fotografia