Ile kosztuje dziecko?

Share

Mieszkanie w centrum dużego miasta, nowe BMW serii 3 albo i 5, dom jednorodzinny i kupa innych przyjemności, które można by kupić, gdyby nie dzieci. No cóż, z drugiej strony, cóż by nam było po tym wszystkim, gdybyśmy nie zaznali tylu radości, miłości i szczęścia z bycia rodzicem.

Wg. ostatnich badań CBOS oraz Centrum im. Adama Smitha, wychowanie jednego dziecka do 20 roku życia, to koszt 190 000 zł. Wychowanie dwójki dzieci to koszt 280 000 zł, a trójki 376 000 zł, co stanowi ponad 18% więcej, aniżeli jeszcze kilka lat temu. Liczby te dotyczą wydatków na podstawowe potrzeby dziecka jak: wyżywienie, ubrania, czy edukacja. Stawki te są podane jako najniższy możliwy próg, co oznacza, że rodzina klasy średniej, przeznacza na wychowanie dzieci znacznie więcej. Dane te niestety nie uwzględniają dodatkowych kosztów jak niespodziewane wydatki, zabawki, inne przyjemności, czy chociażby studia. Zapewnienie wyższego wykształcenia swoim dzieciom, to uśredniając ok 60 000 zł! Reasumując, najuboższe rodziny wydają miesięcznie ok 25% swoich przychodów, klasa średnia 16%, a najbogatsi ok 12%.

Pieniądze

Cytując klasyka, to jest jakieś „kuzorium”! Na miłość boską! Jeżeli przed założeniem rodziny, zaczęłabym kalkulować, i znałabym te wszystkie dane, to pewnie z dziesięć razy bym się zastanowiła. Nie ma się co dziwić, że wiele osób odkłada rodzicielstwo na później, bo chcą najpierw się dorobić, mieć stabilną sytuację finansową, tak aby zapewnić potomstwu dogodne warunki życia. Prawda jest też taka, że wielu rodzin po prostu nie stać na posiadanie dziecka. Nie ma się zatem co dziwić, że przyrost naturalny maleje i za chwile obudzimy się ze sraczką, bo nie będzie kto miał pracować na nasze emerytury. Panie Premierze, weź Pan coś zrób i daj więcej ulg na dzieci, bo te 1112,03 zł raz na rok, to chyba trochę za mało!

No cóż, ciśnienie już ze mnie zeszło, pogodziłam się z tym, że nie kupię sobie willi w centrum Sopotu, ani Porche, ale za to mam na co dzień 27 kg biegającej radości i kupę miłości, której żadne luksusy mi nie zastąpią :)

Lena i Ina